Болгария, Сербия и Косово - Форум о Болгарии

Болгария, Сербия и Косово

Обсуждение наиболее важных экономических, политических и социальных вопросов.
Иван 25
Освоившийся

Болгария, Сербия и Косово

Сообщение Иван 25 » 07 дек 2009, 16:15

Косово и Сърбия започват битка в международния съд
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=443034

Сръбски вестник: България отново ни заби нож в гърба
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=445666
Сръбската делегация, която бе ръководена от посланика Душан Батакович, смята, че България за кой ли път, както и много пъти досега в историята "ни заби нож в гърба" със защитата си на отделянето на Косово пред Международния съд в Хага.
:pi_rat:

Ескалира антибългарската истерия в Сърбия
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=446016
Но сръбските медии не спират дотук. След историческа справка те припомнят и старата сръбска народна приказка "Синко, ако избухне война и ти не знаеш на коя страна да застанеш, удари по българите и няма да сгрешиш".
...........
От друга страна България с острата си подкрепа към албанските позиции по някакъв начин застрашава външно-политическата цел на Сърбия да бъде най-значимия външнополитически фактор на Балканите. Сръбският президент Тадич и външният министър Йеремич непрекъснато говорят за регионално лидерство и очевидно Тадич се счита за регионален лидер, докато българската защита поставя под въпрос тази концепсия на сръбската външна политика. Съвсем естествена е реакцията на съседните държави - да не позволят Сърбия да има доминираща роля в региона, още повече, че тя е последна на опашката за еврочленство.

Белград: Когато не знаят чия страна да вземат, българите удрят Сърбия
http://www.dnes.bg/world/2009/12/06/bel ... biia.81978
Историкът Сърджан Цветкович казва, че не е никак трудно да откриеш вертикалната линия в сръбско-българската вражда, защото от края на 19 век двете страни винаги са били противници във всички войни. :du_el:
България още през 1885 година по време на битката край Сливница застава на противоположната страна на Сърбия????? :ne_vi_del: :sh_ok:

Братья-славяне .... блин.
Skorpion_BG
Завсегдатай

Re: Болгария, Сербия и Косово

Сообщение Skorpion_BG » 07 дек 2009, 18:38

България още през 1885 година по време на битката край Сливница застава на противоположната страна на Сърбия?????

Туй пък какво беше?!! :sh_ok: :sh_ok:
Тоя верно ли е историк?!! :sh_ok:
Ден без бира - загубен ден!!
НеОняДето
Завсегдатай

Сообщение НеОняДето » 07 дек 2009, 19:33

Skorpion_BG писал(а):Туй пък какво беше?!! :sh_ok: :sh_ok:
Тоя верно ли е историк?!! :sh_ok:

Що? Нещо невярно ли казва? :-) ;;-))) Просто леко е пропуснал да спомене чий, аджеба, го дирят сърбите при Сливница. Ма какво пък толкова, на всеки може да се случи да позабрави някоя подробност. :-) Ти нещо да си спомняш за октомври 1915 г.? Не, нали? :-): :a_g_a:
----------------------
Понять огорчение сербов несложно. Так как несложно понять попытки популисткими криками: "воткнули нож в спину!" прикрыть неприятную правду, что положение, в котором оказались - это прежде всего ихняя заслуга.

А вот то, что я не могу понять - зачем мы туда вмешиваемся? Оно нам надо? Да, Болгария признала Косово, но сделала это довольно индиферентно, не была первой, ни последной, одновременно с внимательно подобраной групой стран, в которой были и страны ЕС и такие вне ЕС. Это индиферентное отношение, по моему, Болгария должна сохранять и в дальнейшем, не нужно выделятся и идти на конфронтацию без всякой надобности.
E Pluribus Unum
miky
Завсегдатай

Сообщение miky » 07 дек 2009, 19:44

Може и да е историк ама сръбски :mi_ga_et: .Нема лошо нека се вайкат,че както са я подкарали може да се свият до границите на Белградския пашалък. :-)
Djemma
Старейшина

Сообщение Djemma » 07 дек 2009, 20:19

Сърбите са малко като братушките - не си взимат поука :nez-nayu:
НеОняДето
Завсегдатай

Сообщение НеОняДето » 07 дек 2009, 21:19

Да, но това е точно случаят, в който размерът има значение :hi_hi_hi: Когато се с размера на сърбите, много удоволствия са ти отказани. Между тях и лукса да не си вадиш поуки. Сърбите правят точно това, без обаче да могат да си го позволят. Затова са на този хал и, както казва miky, може и по-лошо да стане.
E Pluribus Unum
Skorpion_BG
Завсегдатай

Сообщение Skorpion_BG » 08 дек 2009, 00:06

НеОняДето писал(а):Що? Нещо невярно ли казва? :-)

Хм, верно е! Представих си картинката - сърбите и българите 1885 г. от една и съща страна при Сливница! :sh_ok:
Само ми убЕгна кой е отсреща?!! ;;-))) ;;-)))
Ден без бира - загубен ден!!
stifen
Освоившийся

Сообщение stifen » 08 дек 2009, 06:00

WIKIMEDIA.ORG
Балканската скара е вкусна, но на някои от лакомия още дълго ще им люти.
ВАСИЛ ТАШЕВСКИ
7 Декември, 2009
Бях тръгнал да ходя на гости при братовчеда в Скопие и точно си стягах багажа, той ми звънна, че заминава спешно за Белград.

- Що бре, Стасе, да не би да ви спряха заплатите, та отиваш да се жалваш при господарите, подметнах му аз.

- Не бре, братучед, отивам по работа и за това пак са виновни бугарите, сопна ми се той. - Колегите историчари там сега събират документи как Бугария винаги забивала нож на Сърбия и сега са много налютени, дето признахте Косово.

- Стасе, нали си учен човек и знаеш, че тая косовска плескавица, дето сега много им люти на сърбите, те сами си я сготвиха, рекох му аз. - В Косово не стана като във Вардарска Македония и коминтерновският номер със създаването на нова нация не мина, разкрещях се аз.

- Знам, братучед, знам, почна да ме успокоява Стасето. - Помня, че дедото на баща ми се е бил срещу сърбите, дето нападнали в гръб България по време на Съединението. - Ама сега времената са други, почти прошепна братучедът. Сигурно се стресна да не би от Белград да го подслушват.

- Да, други са, нали и за това не вкарахме войска в Западните покрайнини да си пазим сънародниците, докато НАТО бомбардираше разпаднала се Югославия, а трябваше да го направим с чиста съвест, казах му аз и тук телефонът прекъсна
"ты полюби нас черненькимы, беленькими нас всякий полюбить"
Власович
Новичок

Сообщение Власович » 28 мар 2010, 20:09

Рябят, Вы наверное забыли как форум называется - ... по русски,
просто на ночь глядя хочется просто почитать, а тут глаза надо ломать, переводом заниматься :ti_pa:
Borka
Завсегдатай

Сообщение Borka » 28 мар 2010, 20:20

Власович писал(а):Рябят, Вы наверное забыли как форум называется - ... по русски

Да, разбира се! Само че едва ли ще е уместно да въведем забрана за общуване на български..

Вернуться в «Современная ситуация в Болгарии»